Krom Madeni


Fimar Metalik Maden tesisimiz 2018 yılında Sivas'ın Kangal ilçesinde bulunan 388 hektar alana kurulmuştur. 75 kişilik kadrosuyla 24 saat hizmet vererek günlük 1500 ton krom üretimi yapılmaktadır.

Fimar Metalik Maden Şirketimizin, krom tesisinde üretilen Krom'un üretim aşamasında, Tüvenan 16mm'ye indirilir ve 1mm'lik malzeme çubuklu demirlerle 500 mikrona dönüşerek, Hidrosizerler'de sınıflandırma işlemi yapıldıktan sonra sallantılı masalarda özgür ağırlık farkı ile zenginleştirilir. Susuzlandırma masasında elde edilen konsantre, yüzeyi temizlenmiş halde satışa hazır hale getirilir. Beslediğimiz %3 - %5 arası tüvenan cevher zenginleştirildikten sonra %44 - %48 arası saf krom elde edilir.

Tikine ve pres filtrelerimizin bulunduğu tesisimiz çevre dostudur. Atıklar kurutularak katı hale getirilir ve çevre için olası tüm zarar önlenmiş olur. Tesis içerisinde kullanılan 800m³ su, geri dönüşüm üniteleri sayesinde tekrar tekrar kullanılarak hem atık su engellenir, hem de su tüketimi minimize edilir.

Zenginleştirme aşamaları sonucunda elde edilen %44 - %48 arası saf krom cevherinin büyük bir kısmı ihraç edilerek ülke döviz ekonomisine hatrı sayılır katkı sağlamaktadır.